Od lat Opera i Filharmonia Podlaska wraz z innymi białostockimi instytucjami podejmuje wyzwanie, jakim jest udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Promująca czytelnictwo jednodniowa impreza kulturalna tym razem prezentowała jedną z najpiękniejszych lektur młodopolskich – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Pierwszy raz od kilku lat lekturą „Narodowego Czytania” było dzieło dramatyczne. „Wesele” po raz pierwszy wystawiono w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Dramat portretuje wydarzenie autentyczne – pierwowzorami państwa młodych byli poeta Lucjan Rydel i jego żona Jadwiga Mikołajczykówna, którzy pobrali się w 1900 roku w Krakowie, a wesele odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice. Pisząc, Wyspiański silnie inspirował się dramatami romantycznymi – tymi autorstwa wieszczy Mickiewicza i Słowackiego oraz komediopisarza Fredry. „Wesele” stało się największym arcydziełem Wyspiańskiego i jednym z najważniejszych dzieł Młodej Polski. Temat spotkania stał się pretekstem do nauki o tradycyjnych polskich zwyczajach weselnych.
Tym razem Operę godnie reprezentował Damian Aleksander – naszej publiczności dobrze znany jako Upiór, Korczak, Lejzor Wolf, a niedługo także Komarowski w „Doktorze Żywago” Lucy Simon. Prywatnie artysta jest także fotografem i poetą-aforystą – autorem tomu „Lapidaria podRÓŻne”. Niedługo pojawi się kolejna szansa, by usłyszeć go w roli narratora – wraz z Tomaszem Steciukiem i Anitą Steciuk użyczy swego głosu, by czytać listy z Syberii. Nagrania będziemy prezentować na wystawie, na której wernisaż zapraszamy 14 września 2017 roku. Więcej szczegółów niebawem!
fot. M. Heller